Can Bus nedir? ve Araç Takip Sistemlerinde nasıl kullanılmaktadır.Can Bus nedir? ve Araç Takip Sistemlerinde nasıl kullanılmaktadır.
80'li yılların başında Robert Bosch tarafından bir sürü kablo yerine tek kablodan veri transferi yapılması mantığını içeren bir sistem olan sistemin açılımı "Controller Area Network Bus" (Kontrol alan ağı veri yolu) dur.Can sistemi otomotiv sektörünün en bilinen haberleşme sistemidir.;lk başta otomotiv endüstrisi için kullanılmış olsa da güvenliği ve performansı nedeni ile sonralarında bir çok karmaşık verinin hükmettiği cihazlarda da kullanılmıştır.
Araç takip sistemlerinde ise; aracın can modülü üzerinden yayınladığı elektronik bilgilerin araç takip cihazına aktarılmasını sağlamaktadır.Araç takip cihazı aldığı bu bilgileri yorumlayarak kullanıcılarının ara yüzlerine stabil bilgiler halinde sunmaktadır.
Can-bus uyumlu araç takip cihazları ile araçlardan alınabilecek bazı bilgiler ;
Anlık yakıt Tüketimi
Toplam Yakıt Tüketimi
Yakıt seviyesi
Yakıt seviyesindeki anlık değişiklikler
Toplam Km
Anlık Hız
Aks Ağırlığı
Motor Sıcaklığı
Servis km
Arıza kodları gibi bir çok bilgi alınabilmektedir.
Alınabilen bu bilgiler Marka ,model ve yıla göre değişiklik gösterebilmektedir.Alınan bu bilgiler araçlar arasında karşılaştırma yapabilmenize yaradığı gibi aynı zamanda şöförleriniz arasında da performans değerlendirmesi yapmanızı da sağlayacaktır.